Zwrot podatku – ciąg dalszy

Z poprzedniego artykułu dowiedzieli się Państwo co nieco nt. zwrotu podatku dochodowego. Jest to bardzo ważne dla każdego pracownika i przedsiębiorcy, ponieważ jak wiadomo nikt nie chce mieć niepotrzebnych problemów z urzędem skarbowym. Jeśli ktoś nie jest w stanie sobie sam z tym poradzić lub nie jest pewny, czy wszystko wykonuje dobrze, zachęcamy do konsultacji z naszym biurem rachunkowym. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kolejną porcję informacji odnośnie zwrotu podatku VAT.

tax-468440_960_720Jedną z ważniejszych kwestii jest to, który dzień uważamy za dzień rozliczenia podatkowego, ponieważ jak wiadomo nie wolno się spóźnić. A zatem uściślijmy, że za dzień złożenia rocznego PIT uważa się dzień, w którym złożono PIT w urzędzie skarbowym osobiście, dzień wysyłki listem poleconym, dzień otrzymania UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbiorcy, jeśli PIT wysyłany jest drogą elektroniczną.

Zwrot podatku może zostać wykonany na podany rachunek bankowy lub gotówką. W przypadku przedsiębiorców w większości przypadków jest to rachunek bankowy, który można znaleźć we wniosku CeiDG-1. W przypadku rachunku prywatnego do urzędu skarbowego musi trafić o numerze konta, na który chcemy otrzymać zwrot pieniędzy.

Na mniejszych przedsiębiorcach rzecz jasna nie ciąży obowiązek posiadania konta, w związku z czym zwrot zawsze może następować gotówkowo. W takim przypadku trzeba się liczyć z potrąceniem tzw. opłaty manipulacyjnej wynikającej z takiej formy wypłaty pieniędzy.

Przedsiębiorcy posiadający zaległości w podatku dochodowym wynikające z niezapłaconych zaliczek, nadpłata z PIT zostaje zaliczona na ich konto.

Pozdrawiamy, Avalis.pl

Dodaj komentarz