Zmiany na lepsze dla przedsiębiorców

Nowa ustawa rządowa pod roboczym tytułem „prawo przedsiębiorców”, która ma wejść w życie w przyszłym roku, sporo zmieni w polskim prawie dotyczącym prowadzenie własnej dzielności. Na szczęście będą to zmiany na lepsze. Czego konkretnie mogą spodziewać się właściciele firm?

entrepreneur-2326419_960_720

6 miesięcy bez ZUS-u

Znaczącą zmianą będzie 6 miesięcy bez opłacania składki ZUS dla nowych firm. Jest to duże udogodnienie dla osób, które rozważają rozpoczęcie własnej dzielności gospodarczej. Dotychczas bowiem poczatkujący przedsiębiorcy mieli prawo tylko do obniżonej składki ZUS przez pierwsze dwa lata, co mogło zniechęcać osoby, które nie miały kapitału na opłacanie tej kwoty od samego początku. Wraz z wejściem nowej ustawy nie tylko będą oni zwolnieni z opłat przez pierwsze pół roku, ale dodatkowo przez kolejne dwa lata będą mogli opłacać niższy ZUS, tak jak do tej pory.

Mała skala – brak podatków

Osoby, które sporadycznie wykonują drobne zlecenia, udzielają korepetycji lub okazjonalnie sprzedają jakieś produkty nie będą już musiały rejestrować swojej działalności, bo według prawa nie będzie ona dłużej uznawana za działalność gospodarczą. Wszyscy ci, którzy w ten sposób zarabiają poniżej 50% minimalnego wynagrodzenia, zostaną zwolnieni z płacenia składek ZUS oraz odprowadzania podatków. Będzie to bardzo duże udogodnienie dla osób, które stawiają pierwsze kroki we własnym biznesie. Obniży to również koszty związane z prowadzeniem księgowości, która obecnie jest obowiązkowa.

Zasada domniemanej uczciwości

Dotąd przedsiębiorca w sporach z urzędami musiał udowadniać swoją niewinność. To ma się zmienić na zasadę o domniemanej uczciwości. Według nowej ustawy sporne, problematyczne sprawy, będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy. A udowodnienie winy będzie od tej pory po stornie urzędu.

Likwidacja numeru REGON

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy zostaną zlikwidowane numery REGON. Do kontaktu z urzędem wystarczy wówczas numer NIP. Ponadto komunikacja z instytucjami ma się stać łatwiejsza, poprzez wykorzystanie telefonów i maili, co znacznie ułatwi codzienną pracę wielu przedsiębiorców, którzy nie będą musieli się już stawić osobiście na każde zawołanie urzędu.

Dodaj komentarz