Ulga na start, czyli bez ZUS-u przez 6 miesięcy

Jeszcze w tym roku w życie ma wejść ustawa dotycząca ulgi w opłatach ZUS dla początkujących przedsiębiorców. Jest to bardzo dobra wiadomość. Dzięki tej zmianie nowi właściciele firm będą mogli sporo zaoszczędzić, a otwieranie własnej dzielności stanie się prostsze i mniej ryzykowne.

Kędzierzyn_-_Koźle_-_widok_na_ZUS_-_panoramio

Jako profesjonalne biuro rachunkowe obsługujemy wiele nowo otwierających się firm. Część klientów zadaje nam pytania, kiedy ustawa o tzw. „Uldze na Start” wejdzie w życie. W odpowiedzi na nie, wszelkie wątpliwości rozwiewamy w dzisiejszym artykule.

W styczniu tego roku Sejm uchwalił tzw. Konstytucję Biznesu, a w jej ramach 5 nowych ustaw, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Jedną z nich jest właśnie Ulga na Start, która zwalnia nowo powstałe firmy z opłat na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez okres pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności.

Do tej pory jedyną ulgą był tzw. Mały ZUS, który przedsiębiorcy mogli płacić przez pierwsze 2 lata funkcjonowania dzielności. Oplata ta wynosi 504,66 zł bez składki chorobowej i 520, 10 zł ze składką. W porównaniu z regularną opłatą na rzecz ZUS-u w wysokości odpowiednio 1166, 85 i 1232,16 zł jest to duże udogodnienie. Jednak dzięki nowej ustawie okres ulg jeszcze bardziej się wydłuży z 2 do 2,5 lat. Przez pierwsze pół roku właściciele firm będą zobowiązani uiszczać opłatę tylko na obowiązkową składkę zdrowotną w wysokości 319,94 zł.

Kto może skorzystać z Ulgi na Start?

Nowe udogodnienie skierowane jest do osób fizycznych, które po raz pierwszy zakładają własną działalność lub zrobią to po okresie min. 60 miesięcy od ostatniego zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej firmy. Ulga nie obejmie osób, które przechodzą z umowy o pracę na samozatrudnienie u tego samego pracodawcy, świadcząc dla niego usługi w ramach umowy b2b.

Kiedy ustawa wchodzi w życie?

W tej chwili wiadomo jedynie, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w tym roku, ale nie ma wyznaczonego dokładnego terminu. Wszystkie osoby, które wcześniej założą własną działalność gospodarczą nie będą objęte ulgą. Dlatego jeśli chcesz z niej skorzystać, warto się jeszcze wstrzymać.

6 miesięcy Ulgi na Start będzie liczone od dnia wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zdeklarowanej działalności.

Należy jednak pamiętać, że osoby, które zechcą skorzystać z ulgi (bo nie jest ona obowiązkowa, można się jej zrzec), przez okres jej trwania nie będą objęte ubezpieczeniem społecznym. Oznacza to, że nie będą mogły pójść na zwolnienie lekarskie, a za ten okres nie zostaną odprowadzane im składki emerytalne.