Sprawna współpraca z biurem rachunkowym – Mówimy jak!

Współpracę z biurem rachunkowym wybiera zdecydowana większość firm, nawet tych najmniejszych. Prowadzenie księgowości to bowiem niełatwe zadanie, wymagające znajomości zawiłych przepisów oraz umiejętności poprawnego ich interpretowania. W kwestiach finansowych nie warto ryzykować i najlepiej od początku rozpocząć współpracę z doświadczonym i profesjonalnym biurem rachunkowym. By jednak wszystko szło sprawnie, również klient powinien przestrzegać kilku istnych zasad tej współpracy. Jakich? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

bookkeeping-615384_1280

Bieżący kontakt

To bardzo ważna zasada. Gdy tylko dopadną nas jakieś wątpliwości dotyczące faktur czy innych rozliczeń, powinniśmy natychmiast skontaktować się ze swoim księgowym, który oceni czy dane działanie jest zgodne z prawem lub innymi zasadami. To dobra praktyka, gdyż pozwoli uniknąć późniejszych przykrych konsekwencji.

Ustalcie zakres współpracy

Warto to zrobić zaraz na początku, by każda ze stron miała jasność, za co odpowiada. Dzięki temu uniknięcie uciążliwych komplikacji, które mogłyby utrudnić codzienną pracę. Jeśli już ustalicie wzajemne obowiązki, warto każdy z nich spisać w umowie, co zapobiegnie nieścisłościom w komunikacji.

Miej czas dla swojego księgowego

Prowadząc firmę, z pewnością masz masę obowiązków, jednak jej aspekt prawno-finansowy to właściwie fundament, na którym stoi. Jego zachowanie może skutecznie utrudnić całą działalność, a tego chyba nie chcesz. Warto więc poświęcić swojemu księgowemu niezbędny do domknięcia wszelkich nieścisłości czas. Jeśli faktycznie nie jesteś w stanie tego zrobić, wyznacz zaufanego pełnomocnika, który załatwi za Ciebie większość spraw księgowych.

Przygotowuj się do spotkań

Jeśli jakaś kwestia jest dla Ciebie niejasna albo planujesz działanie, które będzie dla Ciebie zupełnie nowe i nie do końca wiesz, jak powinno być rozwiązane od strony podatkowej, umów się na spotkanie z księgowym. Pamiętaj jednak, że należy się do niego przygotować. Najlepiej spisz na kartce wszystkie nurtujące Cię pytania, by podczas rozmowy, żadna kwestia nie umknęła Twojej uwadze.

Dotrzymuj terminów

W kwestiach prawnych i podatkowych terminy to rzecz święta. Już nawet jeden dzień zwłoki w dostarczeniu dokumentów, może skutkować problemami lub karą. Unikaj więc tego jak ognia i dostarczaj do biura rachunkowego wszystkie „papiery” na czas. Ułatwisz w ten sposób pracę księgowemu, a sobie zapewnisz spokój ducha.

Sprawdź, czy doradca ma ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC w księgowości to absolutna konieczność. Nie podejmuj współpracy z biurem rachunkowym, które takiego ubezpieczenia nie ma. Narażasz się bowiem na konsekwencje wynikające z błędów popełnionych przez księgowych. Wiadomo, że takie mogą się zdarzyć, każdy jest bowiem człowiekiem, ale dzięki OC jest chroniony przed odpowiedzialnością.