Samodzielne prowadzenie księgowości – czy warto?

Rozpoczynając własną działalność gospodarczą, stajemy przed dylematem, czy samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy, czy jednak pieczę nad finansami powierzyć profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zatem wszelkie za i przeciw samodzielnemu prowadzeniu księgowości firmowej.

bookkeeping-615384_1280 (1)

Największą zaletą samodzielnego prowadzenia księgowości firmy z pewnością jest oszczędność pieniędzy. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, trzeba pamiętać, by mierzyć siły na zamiary. Weźmy pod uwagę naszą wiedzę i umiejętności w kwestii rachunkowości. Jeśli się bowiem na tym nie znamy, możemy spędzić długie godziny na rozliczeniach oraz poszukiwaniu odpowiedzi na pytania w odpowiednich kodeksach i ustawach. A przy tym jeszcze trzeba zajmować się rozwojem własnego biznesu. Zastanów się więc czy na pewno masz czas, by pogodzić ze sobą oba te działania.

Samodzielna księgowość – o czym trzeba pamiętać?

Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy, trzeba pamiętać o obowiązkach jakie spoczywają na każdym podatniku. Pierwszym z nich, jest zaznaczenie w formularzu CEiDG-1, który wypełniasz podczas zakładania działalności, że decydujesz się na samodzielną księgowość. W tym celu w polu na dane podmiotu odpowiedzialnego za rozliczenia pozostawiasz albo puste miejsce, albo wpisujesz dane swojej firmy.

Z kolei jeśli już prowadzisz działalność od jakiegoś czasu, a chcesz przejść na samodzielną księgowość, obowiązuje Cię zaktualizowanie wpisu do CEiDG najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych od daty zmiany.

Księga Przychodów i Rozchodów

Kolejny etap w samodzielnym prowadzeniu księgowości firmy to założenie Księgi Przychodów i Rozchodów. To w niej będziesz zapisywać wszelkie zdarzenia finansowe. Na ich podstawie będzie można wyliczyć zaliczki na podatek dochodowy lub linowy w zależności od tego, która wersja obowiązuje Twoją firmę. Warto tutaj podkreślić, że prowadzenie KPiR wymaga skrupulatności i uważności. Nie możemy sobie pozwolić na żaden błąd. Dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w pomocne aplikacje komputerowe, które uchronią nas przed błędnymi wyliczeniami.

Samodzielna księgowość – comiesięczne obowiązki

Prowadząc samodzielną księgowość, należy pamiętać, że co miesiąc masz obowiązek zsumować wszystkie swoje koszty, odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy, odprowadzić podatek VAT i złożyć deklarację VAT, opłacić ZUS oraz wydrukować KPiR z danego miesiąca.

Nie zapomnij także, że jesteś zobowiązany do wystawiania i gromadzenia wszystkich faktur. Do Twoich obowiązków należeć też będzie ewidencja wyposażenia, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeśli do prowadzenia działalności wykorzystujesz auto, musisz prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu.

Własna księgowość – zagrożenia

Prowadząc samodzielną księgowość, zwiększasz ryzyko popełnienia błędu. Jeśli przytrafi Ci się jakieś zaniedbanie, w zależności od jego charakteru, będzie trzeba je skorygować lub zapłacić mandat, często niemały. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by wykonywać wszystkie wyżej wymienione obowiązki, a do tego pamiętać o nich każdego miesiąca i nie popełnić przy tym błędu, który może kosztować Cię sporo pieniędzy, lepiej będzie skorzystać z usług renomowanego biura rachunkowego, które kompleksowo zadba o finanse Twojej firmy, a Ty ze spokojną głową będziesz zmógł w pełni skupić się na rozwoju własnego biznesu.