Program Rodzina 500 plus – uwaga na oszustów!

Już od jakiegoś czasu MRPiPS ostrzega wszystkich przed fałszywymi stronami internetowymi dotyczącymi programu 500 plus, który wystartował. 2 kwietnia. Niebezpiecznych witryn jest coraz więcej, dlatego resort przypomina, że jedyne strony z autoryzowanymi przez rząd informacjami dotyczącymi nowego programu to: rodzina500plus.gov.pl, obywatel.gov.pl oraz witryny ministerstw. O czym jeszcze należy pamiętać, by nie wpaść w pułapkę naciągaczy?

Celem oszustów może być wyłudzenie pieniędzy, np. poprzez pośredniczenie w składaniu wniosków lub też zdobycie danych osobowych, które mogą być później wykorzystane bez naszej zgody i wiedzy.

O potencjalnych zagrożeniach mówiło między innymi Ministerstwo Cyfryzacji, które zwróciło uwagę na to, że żadna instytucja zaangażowana w składanie wniosków nie wymaga od swoich klientów podawania czy też potwierdzania drogą mailową bądź SMS-ową jakichkolwiek danych osobowych (np. imienia i nazwiska, numeru dowodu osobistego, PESEL-u lub miejsca zamieszkania). Gdy ktoś prosi nas o takie dane oznacza to, że może próbować wyłudzić od nas informacje dla swoich celów.

Aby ustrzec się przed potencjalnym oszustwem należy szczególnie uważać na opisane powyżej prośby podania danych osobowych. Podobnie jest z w przypadku otrzymania wiadomości z prośbą o kliknięcie w link lub odpisaniu na wiadomość. W takich przypadkach nie można na nie reagować, gdyż może to być próba zainfekowania komputera wirusem. Wypełniając podanie najlepiej wchodzić bezpośrednio na stronę banku albo innej instytucji, która również uczestniczy w rządowym programie. Lepiej nie korzystać z wyszukiwarek- mogą one odsyłać nas na fałszywe strony o bardzo podobnym adresie i wyglądzie przypominającym ten właściwej strony. Ponadto podczas wypełniania oraz wysyłania wniosku o świadczenie trzeba zwrócić dużą uwagę na to, czy proces odbywa się przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej świadczy o tym zamknięta kłódka z brzegu paska z adresem strony). Należy też pamiętać, że cały proces pobierania, wypełniania oraz wysyłania wniosków jest całkowicie bezpłatny i nikt nie powinien prosić nas o jakiekolwiek opłaty.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z programem najlepiej udać się do banku lub też skonsultować się ze znanym nam biurem rachunkowym, gdzie uzyskamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Dodaj komentarz