Obniżenie kwoty wolnej od podatku

Rok powoli dobiega końcu, ale nasze biuro rachunkowe cały czas pracuje. W Sejmie do niedawna trwały prace nad prezydenckim projektem ustawy, która podwyższy kwotę wolną od podatku. Zmiany mają zacząć obowiązywać od 1 lipca 2016 roku ze względu na brak przygotowania organów skarbowych do nowych rozwiązań. Podstawowym skutkiem zmiany, która nastąpi jest zwiększenie wysokości uzyskiwanego dochodu pracowników, mających nawiązany stosunek pracy.

money-340498_960_720W uzasadnieniu projektu można znaleźć informacje, iż proponowana kwota wolna od podatku jest zbliżona do szacowanego minimum egzystencji i minimum socjalnego, a zatem ma poprawić sytuację osób uzyskujących niskie wynagrodzenie.

Konieczność podwyższenia kwoty wolnej od podatku wynika choćby z tego, że nie była ona waloryzowana od wielu, przez co znacznie oderwała się od aktualnych realiów. Dużą rolę jaką odgrywa ta kwota dostrzega też wiele państwo Unii Europejskiej, które od kilku lat podwyższają jej pułap.

Ważne jest to, iż zwiększenie dochodów nie jest związane ze zwiększeniem obciążeń po stronie pracodawcy. Co ważne, pracodawca będzie musiał wydać tyle samo co wcześniej, by pracownik zyskał większą wypłatę. O ile? Specjaliści wyliczyli, że dzięki temu w naszych portfelach na przestrzeni roku zostanie aż o 21 mld więcej. Na osobę to 74 zł miesięcznie, co nie jest pokaźną kwotą, ale w ciągu 12 miesięcy nazbiera się 850 zł.

Jest to kwota, która dla osób zarabiających najmniej ma duże znaczenie i z pewnością będzie odczuwalna. Szczególnie przy założeniu, że budżet domowy składa się z kilku pensji. I tak osoby zarabiające 2500 zł brutto, czyli 1882,01 zł netto od połowy przyszłego roku zarobią już 1956 zł. Zmiany są pozytywnie oceniane przez ekonomistów i prognozuje się, że wzrost poborów, przełoży się na zwiększoną konsumpcję, co w konsekwencji przyniesie wzrost gospodarczy i wyższe wpływy podatkowe.

Pozdrawiamy, Avalis.pl

Dodaj komentarz