O konieczności ewidencji korekt na kasie fiskalnej

Kasa fiskalna jest niezbędna wtedy, kiedy zachodzi transakcja, pomiędzy firmą sprzedającą produkt bądź usługę a osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. To urządzenie niestety jak każde inne nie jest idealne. Nie posiada ono między innymi funkcji korekty pomyłek w trakcie zakupu, a także wycofania transakcji po zmianie decyzji klienta. W związku z tym, aby należycie wypełnić obywatelski obowiązek, ewidencjonowanie korekty powinno się wykonać poza kasą. W poniższym artykule powiemy sobie, na czym polega odrębna ewidencja i jak ją poprawnie wykonać.

kasa fiskalna

Zwroty towarów i pomyłki

Aby móc przyjąć zwracany towar sprzedawca będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentu, który będzie musiał zawierać określone informacje. Do tych informacji należą między innymi: data sprzedaży i zwrotu, nazwa towaru bądź usługi, dokument potwierdzający transakcję, protokół potwierdzający przyjęcie zwrotu. Warto zauważyć, że dokumentem potwierdzającym sprzedaż nie musi być obowiązkowo oryginał, w tym przypadku wystarczy kopia. Zwykłą pomyłkę również trzeba będzie zewidencjonować, ale na nieco innym dokumencie i to jest najbardziej istotne. Ważne będzie także podanie powodu i okoliczności pomyłki, a także oryginał paragonu fiskalnego. Decyzja Ministra Finansów o nowym rozporządzeniu weszła w życie dnia 24 kwietnia 2019 r. Jest to czynnik, który ma ponadto usystematyzować i uporządkować księgowość w biurach rachunkowych przedsiębiorstw.

Obowiązkowe kasy fiskalne online

W przyszłości proces ewidencji korekcji będzie prawdopodobnie mniej skomplikowany. Stanie się to za sprawą kas fiskalnych online, które stopniowo będą integrowane w proces krajowej sprzedaży. Na szczęście zmiany nie zajdą gwałtownie, lecz stopniowo. Dla przykładu, w styczniu 2020 r. będą obowiązkowe dla wszystkich warsztatów samochodowych, w lipcu tego samego roku dla obiektów hotelowych i gastronomicznych, a dopiero w 2021 r. dla usługodawców, takich jak fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy. To może być znaczący początek reformacji w funkcjonowaniu gospodarki państwa.