Księgowość a rachunkowość – poznaj różnice?

Większość osób korzystających z usług biura rachunkowego lub księgowego uważa, że nazwy rachunkowość i księgowość to synonimy i oznaczają dokładnie to samo. Okazuje się jednak, że nie do końca tak jest, a pod każdym z tym pojęć kryje się nie co inny zakres usług. Zanim więc zdecydujesz się na współpracę z biurem rachunkowym lub księgowym, warto poznać różnice. Przedstawiamy je w dzisiejszym artykule.

accountant-4008603_1280

Księgowość – czym jest?

W dużym skrócie można stwierdzić, że księgowość jest węższym pojęciem od rachunkowości. Jej zadaniem jest ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, które wpływają na funkcjonowanie firmy. Zdarzenia te mają swoją konkretną wartość pieniężną, co oznacza, że od nich zależy poziom majątku przedsiębiorstwa.

Księgowość zatem można rozumieć jako gromadzenie, przetwarzanie i przechowywanie informacji dotyczących wszystkich zdarzeń gospodarczych mających miejsce w danej firmie.

Rachunkowość – czym jest?

Rachunkowość z kolei zawiera w sobie pojęcie księgowości, ale oznacza też dużo więcej. Prócz ewidencji zdarzeń gospodarczych zajmuje się także rachunkami kosztów i sprawozdawczością finansową.

Można zatem powiedzieć, że celem rachunkowości jest dostarczanie kompleksowych informacji dotyczących sytuacji majątkowej i finansowej firmy. Dzięki temu uzyskujemy dane, które pozwalają na ocenę przedsiębiorstwa zarówno pod kątem finansowym, zarządczym, podatkowym, jak i budżetowym i bankowym.

Zasady rachunkowości

By rachunkowość dobrze spełniała swoje funkcje, musi być prowadzona bardzo rzetelnie i uważnie. Niestety, kwestie finansowe i prawne muszą być idealnie przestrzegane, jeśli nie chcemy narobić sobie kłopotów. Dlatego wysokiej jakości biuro rachunkowe zawsze przestrzega kliku żelaznych zasad w obsłudze swoich klientów. Należą do nich zasada memoriałowa oraz zasada kontynuacji działania, zasada ostrożności, współmierności przychodów i kosztów, zasada wyższości treści nad formą oraz zasada podwójnego zapisu.

Dzięki ich przestrzeganiu możemy mieć pewność, że zarówno księgowość, jak i rachunkowość w firmie jest prowadzona rzetelnie i zgodnie z prawem. Wybierając więc biuro rachunkowe do współpracy, warto zdecydować się na renomowaną i sprawdzoną firmę. Taką z pewnością jest Avalis. Oferujemy naszym klientom kompleksowe usługi rachunkowe, a nasi specjaliści stosują się do wszystkich wymienionych wyżej zasad. Jeśli więc poszukujesz dobrej jakości biura rachunkowego w Warszawie, skontaktuj się z nami, a my kompleksowo i rzetelnie zaopiekujemy się finansami Twojej firmy.