Kiedy zmienić biuro rachunkowe?

work-2005640_1280

Zmiana księgowości – kiedy jest potrzebna?

Biuro rachunkowe dla firmy jest niczym lekarz lub fryzjer dla każdego z nas. Jeśli są dobrzy, to jesteśmy im wierni. Gorzej, jeśli jakość oferowanych do tej pory usług zaczyna się pogarszać. Wtedy, mimo sentymentu, najrozsądniej jest rozejrzeć się za nowym usługodawcą. Jednak ze zmianą księgowości mogą wiązać się liczne komplikacje. O zrobić, by ich uniknąć? I kiedy zmiana biura rachunkowego jest absolutnie konieczna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Niezależne czynniki zmiany biura rachunkowego

Czasem zmiana biura rachunkowego nie wynika z nieudolności wykonywanych przez księgowego usług. Często konieczność zakończenia współpracy wynika z naturalnego procesu rozwoju firmy lub samego biura księgowego. Im większe nasze przedsiębiorstwo się staje, tym bardziej kompleksowej obsługi finansowej potrzebuje. Dotychczasowe biuro może nie być stanie nam tego zapewnić. I odwrotnie rozwój biura rachunkowego może spowodować zmianę profilu jego działalności i konieczność selekcji dotychczasowych klientów.

Kiedy jesteśmy niezadowoleni ze współpracy

Czasem zdarza się też tak, że jakość usług naszego biura rachunkowego zaczęła się pogarszać. Możemy próbować to naprawiać, zgłaszając nasze zastrzeżenia, ale lepiej nie czekać na poprawę zbyt długo, gdyż odbije się to na finansach naszej firmy. Po czym poznać, że jest gorzej?

Pierwszym ostrzeżeniem dla nas powinien być utrudniony kontakt z księgowym i brak możliwości uzyskania potrzebnych nam wyjaśnień. Także niemożność wglądu do dokumentów firmy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Do myślenia powinny dać nam również coraz częściej zdarzające się korekty, niedotrzymywanie terminów oraz większa ilość kontroli podatkowych, a nawet kar wynikających z pomyłek czy niedopatrzeń biura.

Jeśli zauważasz te symptomy w swojej firmie, nie zwlekaj i jak najszybciej zmień biuro rachunkowe.

Najlepszy czas na zmianę biura rachunkowego

Jeśli chcesz zmienić swoją księgowość, zrób to najlepiej z końcem rocznego okresu rozliczeniowego. Koniec roku jest więc na to najlepszym czasem. Masz jeszcze czas na uporządkowanie niedomkniętych spraw ze starym księgowym i możesz wejść w nowy rok podatkowym z nowym usługodawcą. Tym sposobem ułatwisz wprowadzenie nowych procedur funkcjonowania kolejnego księgowego i nie zaburzysz jego rytmu pracy.