Dobre biuro rachunkowe – jak wybrać?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej samo w sobie stanowi nie lada wyzwanie. Sprawy nie ułatwia konieczność zarządzania własną księgowością, której zawiłości potrafią spędzić laikowi sen z powiek. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zlecenie zajęcia się naszymi finansami fachowemu biuru rachunkowemu. Tylko skąd wiadomo, który, z szerokiego grona usługodawców na rynku, jest dobry? Dzięki naszym wskazówkom, na pewno wybierz idealną księgowość dla swojej firmy.

notebook-614213_1280

Kompetencje

Na wstępie zawsze warto sprawdzić kompetencje biura księgowego. Powinno ono posiadać specjalny certyfikat wydany przez Ministra Finansów, który potwierdza, że pracownicy ukończyli studia kierunkowe lub zdali specjalistyczny egzamin państwowy. Te dokumenty stanowią rzetelne potwierdzenie doświadczenia i umiejętności księgowych. Ponadto o wysokiej jakości usług i nieskazitelnych standardach etycznych świadczy również członkostwo w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce lub w Centrum Informacji Księgowej.

Odpowiedzialność cywilna

Prawo zobowiązuje biura rachunkowe do posiadania polisy OC, co gwarantuje bezpieczeństwo w razie pomyłki księgowego. Jeśli usługodawca nie posiada takiej polisy, najlepiej w ogóle nie brać go pod uwagę przy wyborze usługodawcy. Współpraca z nim bowiem może narazić nas na duże straty finansowe, a tego wolelibyśmy uniknąć.

Minimalna suma gwarancyjna OC wynosi obecnie 5000 euro. Jednak im jest wyższa, tym większe szanse na to, że w razie pomyłki otrzymamy pełną rekompensatę.

Wsparcie merytoryczne

Kolejną istotną kwestią, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając biuro rachunkowe jest zakres wsparcia jakiego nam udzieli. Sprawdźmy, czy księgowi będą dostępni tylko od 8 do 16, czy w wyjątkowych sytuacjach możemy liczyć na ich pomoc. Upewnijmy się również czy biuro, podejmując współpracę, zapewnia swojemu klientowi wygodną i sprawną komunikację np. przesył dokumentów drogą elektroniczną, łatwy i szybki dostęp do informacji itp.

Warunki współpracy

Zanim powierzymy finanse naszego przedsiębiorstwa konkretnej firmie księgowej, dowiedzmy się, jak będzie wyglądać współpraca z nimi. Bardzo ważne jest proklienckie. Mowa tu o takich działaniach jak wcześniejsza informacja o konieczności zapłaty czy przesyłu dokumentów, przypominanie o terminach płatności. Dzięki temu nie będziemy musieli o wszystkim pamiętać. Dowiedzmy się, czy biuro pobiera za takie usługi dodatkowe pieniądze, czy robi to w ramach współpracy. Pomocnym rozwiązaniem jest także wsparcie w zarządzaniu płatnościami za faktury.

Cena usług

Ostatnim, choć wcale nie najmniej istotnym elementem, jest cena usług biura rachunkowego. Nie decydujmy się na najtańszą firmę, gdyż niska cena może sugerować niewielkie doświadczenie lub konieczność dopłat za każdą dodatkową usługę. Niskie opłaty mogą też iść w parze z ograniczoną odpowiedzialnością biura księgowego, co również będzie dla nas niekorzystnym rozwiązaniem.

Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru, warto porównać ofertę kilku firm rachunkowych, sprawdzić opinie na ich temat i dowiedzieć się, ile dany zakres usług będzie kosztować. Takie zestawienie pozwoli nam na wybór idealnej dla nas firmy księgowej.